Modul 9 · Grammatik och kommunikation
Lektion 87 · Lägre mellannivå · 4 min
Presens: alla personer
Böja ett verb i presens för jag, du, han, hon, vi, ni, de.
- Ogranskad: den här lektionens darija och översättningar har ännu inte kontrollerats av någon med darija som modersmål.
I den här lektionen
- Böja ”mcha” (gå) i presens
- Hitta prefixen kan-, kat-, kay- och pluralens -w
- Säga vart alla ska
Presens följer ett regelbundet mönster: kan- (jag), kat- (du, hon), kay- (han) och -w i plural: kanmchiw (vi går), katmchiw (ni går), kaymchiw (de går).
Inget ljud för den här lektionen än
Lektionen har inte spelats in än, och vi fejkar den inte med en påhittad röst. Läs dialogen högt med hjälp av nyckeln till translittereringen.
Dialog
- BbaNhar ssebt, fin kaymchi kolla wa7d?På lördag, vart ska alla?
- AyaAna kanmchi l lmadrasa d lmousi9a.Jag går till musikskolan.
- BbaW khouk?Och din bror?
- AyaHowa kaymchi l lmatch m3a s7abo.Han går på matchen med sina kompisar.
- BbaW mamak?Och din mamma?
- AyaHiya katmchi l souq. W nta, a bba?Hon går till marknaden. Och du, pappa?
- BbaAna w mamak kanmchiw l souq m3a ba3d. W ntouma katmchiw l jeddkom f l3chiya.Mamma och jag går till marknaden tillsammans. Och ni går till farfar på eftermiddagen.
- AyaIwa kolchi kaymchi chi blassa!Alla ska alltså någonstans!
Så läser du translittereringen
Darija skrivs här med latinska bokstäver, så som många marockaner skriver i sms. Några tecken står för ljud som inte finns på svenska:
- 3
- ett pressat ljud långt bak i strupen (arabiska ع)
- 7
- ett kraftigt, väsande h (ح)
- 9
- ett k som uttalas långt bak i halsen (ق)
- gh
- som ett skorrande franskt r (غ)
- kh
- som ch i tyska Bach (خ)
- ch
- som sj-ljudet i sju (ش)
Ordförråd
- kanmchiكنمشي
- jag går
- katmchiكتمشي
- du går; hon går
- kaymchiكيمشي
- han går
- kanmchiwكنمشيو
- vi går
- katmchiwكتمشيو
- ni går
- kaymchiwكيمشيو
- de går
- kolla wa7dكلا واحد
- var och en
- kolchiكلشي
- alla, allt
- lmousi9aالموسيقى
- musik
- s7aboصحابو
- hans vänner
- chi blassaشي بلاصة
- någonstans
Säg efter mig
Läs varje fras högt, täck sedan över den och säg den ur minnet.
Ana kanmchi l lmadrasa d lmousi9a.
أنا كنمشي للمدرسة د الموسيقى.
Jag går till musikskolan.
Howa kaymchi l lmatch m3a s7abo.
هو كيمشي للماتش مع صحابو.
Han går på matchen med sina kompisar.
Hiya katmchi l souq. W nta, a bba?
هي كتمشي للسوق. ونتا، آ بّا؟
Hon går till marknaden. Och du, pappa?
Ana w mamak kanmchiw l souq m3a ba3d. W ntouma katmchiw l jeddkom f l3chiya.
أنا وماماك كنمشيو للسوق مع بعض. وانتوما كتمشيو لجدكم فالعشية.
Mamma och jag går till marknaden tillsammans. Och ni går till farfar på eftermiddagen.
Quiz
Din tur
Säg vart fyra personer ska i helgen, med fyra olika former av ”mcha”.
Visa ett exempelsvar
Ana kanmchi l b7er. Khti katmchi l Fas. 7na kanmchiw l cinema. Homa kaymchiw l jbel.
أنا كنمشي للبحر. ختي كتمشي لفاس. حنا كنمشيو للسينما. هوما كيمشيو للجبل.
Jag åker till stranden. Min syster åker till Fès. Vi går på bio. De åker till bergen.
Sammanfattning
kan-mchi, kat-mchi, kay-mchi, kat-mchi (hon); plural: kan-mchi-w, kat-mchi-w, kay-mchi-w.
Klar?
Dina framsteg sparas i den här webbläsaren, bara på den här enheten. De synkas inte till dina andra enheter.